Inspekční systémy

Inspekční systémy pro kontrolu kvality in-line

Měřící systémy společnosti Micro-Epsilon Systemtechnik jsou testovací přístroje, které jsou připraveny k použití pro integrované zabezpečení kvality a snížení nákladů v různých odvětvích. Těmito systémy se nejčastěji měří tloušťka, povrch, profil nebo geometrie a soustřeďují se na odvětví, jako je např. kov, polovodič, barva a plasty.

Senzorové systémy thicknessGAUGE se používají pro přesné měření tloušťky pásových materiálů, fólií a plechů do 50 mm. Vybrat si můžete z několika modelů s různými typy senzorů, měřicími rozsahy a šířkami měření, které umožňují inline měření tloušťky různých materiálů a povrchů s bezkonkurenčním poměrem cena/výkon.


Tento kompletně sestavený systém, který je připraven k okamžitému použití, se skládá ze stabilního C rámu, na němž jsou upevněny dva optické snímače vzdálenosti, které zjišťují tloušťku měřeného objektu pomocí rozdílu vzdáleností. Senzory jsou při montáži vzájemně dokonale vyrovnány. Již z výroby jsou snímače perfekně kalibrovány a synchronizovány.
Pro měření fólií se používá O rám s jedním combiSENSORem.


Lineární posuv přesouvá snímače ze základní polohy do měřicí polohy. V základní poloze je umístěn měřicí etalon, podle kterého se snímače automaticky kalibrují při každém příjezdu do základní polohy. Tím je dosaženo nejvyšší možné přesnosti.

For the steel and aluminum industry, Micro-Epsilon offers innovative measuring and inspection systems for thickness, profile and surface measurements. Performance and quality, as well as reliability of products and services have made Micro-Epsilon one of the leading suppliers of inspection systems for optical thickness measurement used in the metals industry.

Our non-contact thickness measuring systems are used wherever high-precision thickness monitoring is required for control and quality assurance. Both in hot rolling mills, in continuous casting plants and in cold rolling mills and service centers, the Micro-Epsilon measuring systems operate reliably and with maximum precision. Numerous, successful installations in 13 countries around the world in milling lines and processing lines speak for themselves.

Micro-Epsilon is your reliable partner for measuring and inspection systems that are used equally by vehicle manufacturers and supplier companies. The measuring systems enable process stability, production reliability as well as quality. In addition, Micro-Epsilon's worldwide network enables efficient project handling on site.

The quality of electrode film is crucial for increasing the performance of future battery generations. In order to generate higher energy densities, coating and calendering processes must be performed with the highest precision. Micro-Epsilon offers high-precision measuring systems for the thickness measurement of coated and uncoated battery film. These systems are equipped with high-resolution sensors and increase process stability, production speed and quality in modern coating lines.

Vaše žádost o: {product}
Please enter the result of the calculation below. This will avoid spam.
captcha
* Povinné informace
S vašimi údaji zacházíme důvěrně. Přečtěte si prosím naše prohlášení o ochraně osobních údajů.