High-performance 3D snapshot sensor for industrial measurement and inspection tasks

Novinka:

The high-performance surfaceCONTROL 3D 3200 snapshot sensor is ideally suited for use in industrial applications. It performs automated inline 3D measurements for geometry, shape and surface inspection on diffuse reflecting surfaces. The sensor is characterized by its compact design and high measurement accuracy combined with high data processing speed. With a high Z-axis repeatability of up to 0.6 µm, the sensor is ideal for precise 3D measurement and inspection tasks. Two different measuring ranges cover different measuring fields.

Podrobnosti
  • Acquisition time from 0.3 s
  • Micron snapshots for large measuring fields
  • Highest precision up to 0.6 μm
  • Digital interfaces (integrated): GigE Vision /GenICam
  • Digital interfaces (via 2D/3D Gateway): PROFINET / EtherCAT / EtherNet/IP*
  • Digital in-/outputs: 4 digital I/Os for which parameters can be set (for external trigger, sensor control, output of sensor states)

Software 3DInspect pro 3D měřící úlohy a kontrolu

Software 3DInspect je mocný nástroj pro nastavení parametrů snímače a průmyslové měření. Tento software přenáší naměřená data ze snímače přes Ethernet a zobrazuje je v trojrozměrné formě. Tato 3D data jsou dále zpracovávána, vyhodnocována a posuzována měřicím programem 3DInspect na PC a v případě potřeby protokolována a přenášena přes Ethernet do řídicí jednotky. Data lze uložit na pevný disk. Nastavení a konfigurace snímače je možná pomocí softwaru.

MICRO-EPSILON Czech Republic
Na Libuši 891
39165 Bechyně, Czech Republic
info@micro-epsilon.cz
+420 381 213 011
+420 381 211 060